O mnieRobert Marchwiany (ur. 12 lipca 1985 r. w Zamościu) - dziennikarz, korektor, copywriter, działacz społeczny. Od 2006 roku tworzy dla portalu zamosconline.pl, w przeszłości związany m.in. z Gazetą Zamojską, Telewizją Kablową Zamość "Video-Kadr" czy dwumiesięcznikiem Sportowy Styl.

Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Zamościu (2004); Wydziału Politologii UMCS na kierunku politologia (2004-2009).

Autor książki Sport w mediach - konteksty społeczne i kulturowe (2009). Otrzymał nominację w ogólnopolskim plebiscycie "Człowiek Roku - Przyjaciel Kolei" w kategorii "Dziennikarz Roku", zorganizowanym przez Railway Business Forum (2011). Zdobył nagrodę w kategorii "Zatrudnienie" w ramach Gali Aktywnych i Solidarnych (2012).

Pochodzi z Zamościa, gdzie żył przez niemal 30 lat. Obecnie mieszka wraz z żoną w Nowym Dworze Mazowieckim. Pasjonuje się sportem oraz kolejnictwem. Aktywnie działa na rzecz rozwoju transportu kolejowego na Zamojszczyźnie. Jest również jednym z pomysłodawców oraz koordynatorem pierwszych czterech edycji Plebiscytu TVK "Video-Kadr" na Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca oraz Trenera Miasta Zamościa.