Zmiany w PiS-ie sięgnęły Zamościa


Zmiany w PiS-ie sięgnęły Zamościa


 

O ile jeszcze w zeszłym tygodniu można było się łudzić, że kryzys w koalicji rządzącej będzie miał wpływ „jedynie” na szczyty władzy, dziś już wiadomo, iż jego skutki sięgną również spraw bardzo lokalnych. Oto bowiem posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali przeciwko tzw. „piątce dla zwierząt”, nie tylko zostali zawieszeni w prawach członków partii, ale postanowienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego ma przełożenie na funkcje lokalne sprawowane przez niepokornych działaczy. Tym samym szefem zamojskich (miejskich) .struktur PiS-u przestał być poseł Sławomir Zawiślak. Jego miejsce zajął przewodniczący zamojskiej Rady Miasta Piotr Błażewicz. Człowiek, który przed dwoma laty został dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, a który „na mocy porozumienia stron” przed półroczem być nim przestał na rzecz radnego powiatu biłgorajskiego Marcina Kuliga. Który zresztą na stronie WORD-u w dalszym ciągu figuruje jako „pełniący obowiązki”.

Zarazem Polskie Stronnictwo Ludowe – w obliczu coraz bardziej realnego zarżnięcia najbardziej dochodowych gałęzi rodzimego rolnictwa – przedstawiło „piątkę dla rolników”, aby odzyskać poparcie na wsi. Konkretnie uczynił to prezes partii Władysław Kosiniak-Kamysz. W skrócie założenia brzmią tak: „przywrócenie uboju na cele religijne”, zakaz wstępu do gospodarstw dla osób postronnych z kontrolami prowadzonymi wyłącznie przez służby weterynaryjne, odszkodowania dla hodowców zwierząt futerkowych i wydłużony czas przejściowy związany z zakazem hodowli na futra, „otwarcie rynku na Wschód” oraz „przywrócenie wcześniejszych emerytur rolniczych”. Czyli zmiany w dużej mierze cofające to, co wprowadza „projekt poselski”, o który toczy się cała heca. Zarazem jednak nie widziałem w gronie wypowiadających się „ludowców” Jarosława Sachajki. Ergo – zamieszanie z pewnością nie maleje.

W tej chwili cokolwiek spróbuję przewidzieć, będzie miało wartość wyłącznie wróżenia z fusów. Pokuszę się jednak o stwierdzenie, że obecny układ personalny nie jest układem docelowym. Co za tym idzie, przełom dopiero nastąpi. Polecam zatem śledzić bardzo uważnie kolejne wydarzenia, bo będą one nie tylko pouczające, ale i wskażą na co tak naprawdę nasz region będzie mógł jeszcze liczyć ze strony partii rządzącej. I cdzy w ogóle będzie to sprawa aktualna.

Zamość onLine / 2020-09-23