Kolejowe nadzieje


Choć żyjemy w okresie, w którym prędzej spodziewalibyśmy się kolejnych rządowych obostrzeń aniżeli dobrych informacji, pozytywy również się zdarzają. O jednym z nich chciałbym Państwa poinformować w niniejszym tekście, bo też i sprawa wymaga, aby jak najszybciej dowiedziało się o niej jak najwięcej osób.

Mowa o nowym rozkładzie jazdy pociągów pasażerskich, który wejdzie w życie 13 grudnia, a więc już za niewiele ponad dwa tygodnie. Szczegóły znajdą Państwo na stronie portalpasazera.pl. Zawiera on dwie zasadnicze nowości. Pierwszą jest debiut bezpośredniego pociągu z Ziemi Hrubieszowskiej nad Bałtyk. Wszystko to za sprawą składu TLK „Zamoyski”, który od 13 grudnia pojedzie z Hrubieszowa do Kołobrzegu przez Lublin, Warszawę, Toruń, Bydgoszcz i Piłę! O około pół godziny skróci się także czas jazdy z Hrubieszowa do Warszawy Centralnej.

Nowość druga – po dość długiej przerwie doczekamy się bezpośredniego pociągu „Hetman” z Zamojszczyzny na Górny Śląsk! Tak, Drodzy Państwo, nareszcie znowu będzie można przejechać bez przeszkód z Zamościa lub Hrubieszowa do Katowic, Zabrza, Gliwic i kilku innych tamtejszych ośrodków. Warunkiem było dokonanie modernizacji kluczowego odcinka z Krakowa do Katowic, który był już w tak złym stanie, że pociągi pokonywały go w ponad dwie godziny. Obecnie ten czas skróci się o połowę. To wciąż nie jest ideał, ale na pewno dużo lepsza sytuacja. W efekcie pociągiem IC „Hetman” pojedziemy także szybciej dzięki wykorzystaniu modernizacji odcinka z Rzeszowa do Katowic. IC „Hetman” przejedzie trasę Hrubieszów Katowice poniżej 8 godzin a Wrocław – Hrubieszów w niecałe dziewięć i pół. Z Krakowa do Hrubieszowa pojedziemy około 6 godzin i kwadransa. Miejmy nadzieję, że PKP PLK wywiąże się z obietnic poprawy jakości torów także i w naszych okolicach, co pozwoliłoby dalej zmniejszać czas przejazdu.

Na sam koniec coś dla rowerzystów. Od 13 grudnia pociąg IC „Hetman” z Wrocławia do Hrubieszowa prowadzić będzie wagon z miejscami przeznaczonymi do przewozu rowerów! Dzięki temu będzie można spokojnie kupić bilet dla naszego jednośladu przez internet i bezpiecznie go przewieźć. Wiadomo, że ta wiadomość przyda się bardziej w sezonie – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że obecnie wciąż walczymy z pandemią i na razie jako takie wojaże malują się większości z nas czysto abstrakcyjnie – ale przynajmniej możemy nieco odważniej pomyśleć o cieplejszych miesiącach.

Zamość onLine / 2020-11-26